Bezár
Hírek

Kiből lehet jó JavaScript programozó? – Interjú egy oktatóval, aki szerint a hibák visznek előre, nem a tökéletesség

A JavaScript a frontend fejlesztés világának egyik legnépszerűbb és legkeresettebb programozási nyelve, de sajnos nem a legegyszerűbb. Interjúnkban egy székelyföldi JavaScript oktatóval beszélgettünk, aki 2021 óta segíti a tanulókat, hogy eligazodjanak a frontend fejlesztés világában, a Prooktatas.hu szakmai csapatának tagjaként.

Javascript oktató


Először is, nagyon köszönöm, hogy elfogadtad ezt a beszélgetést. Kezdjük is esetleg a legelején. Mesélj magadról! Honnan érkeztél a családoddal, mielőtt még a Prooktatás csapatához kerültél volna?

Székelyföldről jöttünk, nos… nem önszántunkból, hanem a kisfiunk egészségi állapota miatt, ugyanis otthon nem adtak esélyt a gyógyulására. A kezeléseket nem merték vállalni, a Romániában tapasztalható egészségügyi káoszra hivatkozva, például, hogy nem kapja meg időben a megfelelő kezelést, vagy épp vér nincs akkor, amikor szükség lenne rá. És hát a gyermekélet mindent felülír, így egy percig sem gondolkodtunk. Így kerültünk Budapestre.

Kérlek, mesélj nekem a tanulmányaidról!

Én a Kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika karának, Matematika és Informatika szakán végeztem a tanulmányaimat, a Matematika és Informatika kar Csíkszeredai kirendeltségén, hogy egész pontos legyek. Ekkor tájt aktívan részt vettem, az Udvarhelyszéki Fúvós zenekarban, klarinétosként. Ezt nem szerettem volna feladni, ezért választottam a Csíkszeredai kirendeltséget.

 

Mióta oktatsz a Prooktatás csapatán keresztül?

Ha jól emlékszem, 2021. szeptembere óta. Amint elolvastam az álláshirdetésüket, késztetést éreztem arra, hogy beküldjem a CV-m. Aztán behívtak, és egy versenyvizsgát követően pedig kezet ráztunk.
 

És mi az, amit leginkább örömet okoz neked a tanításban?

A tanítás öröme, abba rejlik, hogy szeretünk adni. Valami kézzel megfoghatatlan értéket adni. A tudás egy olyan érték, amely annak átadása révén szaporodik, hisz annyi embert gazdagíthatunk vele, amennyit akarunk. Valójában, amikor tanítok, úgy adok, hogy közben nem veszítek! Ez pedig jó érzéssel tölt el. Kicsit olyan ez, mint ahogy a Szentírás mondja „ A szeretet soha el nem fogy.” A tanításban is ezt tapasztalom: miközben adok, bennem is gyarapszik a tudás. Hiszen az ismétlés a tudás anyja – minél többször mondom el ugyanazt, annál mélyebben rögzül bennem is. Sőt mi több, gyakran az oktatás és magyarázás közben jövök rá dolgokra, amik engem is gyarapítanak, és utána mindenki mást is, akinek még ezt a plusz „megértést” is átadhatom.
 

Melyik volt az egyik legemlékezetesebb pillanatod a tanfolyamok során?

Számomra a legszebb pillantok azok, amikor érzem, hogy van értelme annak, amit csinálok, amikor a diákok szemében látom, hogy megértették, amit tanítok nekik. Persze, ha bekapcsolják a kamerát :D 
 

Mivel foglalkozol az oktatáson kívül?

Sok mindennel!  Szabadúszó webfejlesztőként tevékenykedek. Kezdetben a helyzetünk három gyermekkel nem volt egyszerű itt Magyarországon, mivel a legkisebb kórházban volt gyakorlatilag 2 évig, szinte folyamatosan, ráadásul a feleségemmel együtt, én pedig otthon voltam két kislánnyal. Emiatt pedig valami olyan tevékenységre volt szükségem, ami nem köt időhöz és helyhez, illetve, ami mellett rugalmas maradhatok. Így kezdtem el szabadúszóként weblapokat készíteni és egyéb projektekben részt venni. Korábban is csináltam ezt, de nem szabadúszóként.
 

Miért szereted a JavaScriptet?

Nem a JavaScriptet szeretem, hanem a programozást! Részben a sors iróniája csupán, hogy a Javascriptnél kötöttem ki, ugyanis, a webfejlesztést Full-stack fejlesztőként kezdtem, valamikor még 2005-ben. Aztán egyre több olyan projektet kaptam, amiben a Javascript dominált. Erre rátett egy lapáttal, hogy a legérdekesebb, leglátványosabb dolgokat JavaScripttel lehetett elérni egy weboldalon, ami vonzóvá is tette a technológiát. Levonhatjuk a következtetést, miszerint a munka, a sok vele töltött idő szerettette meg velem a JavaScriptet.
 

Szerinted mi a legnagyobb kihívás a JavaScript megtanulásában?

A legnagyobb kihívás az összetettsége, és az, hogy a JavaScript egy programozóknak írt nyelv. Nem a legalkalmasabb kezdők számára. Ez azért is van így, mivel már a legelején szükség lenne, többek közt az OOP (Objektum Orientált Programozás) gondolkodásra, ahhoz, hogy megértsük a JavaScriptet. A programozást nem lehet az OOP-vel kezdeni, mert megértéséhez szükség lenne az ezt megelőző alapismeretekre. Azonban ez nem csak a tanulásnak, hanem elsősorban a JavaScript tanításának is a legnagyobb kihívása. 
 

Mit gondolsz, kiből lehet jó JavaScript programozó?

Ez egy nehéz kérdés, de lényegében mindenkiből, aki szereti a programozást. És ez a legfontosabb. Szeretni. Viszont, hogy valami tudományosat is mondjak: A programozás egy sajátos logikán alapuló tudományág, és aki hasonló logikával rendelkezik, mint azok, akik a programozást megalkották, jó programozó lesz. Azonban másokból csak nehezebben. Ez nem jelenti azt, hogy mások butábbak lennének, csupán azt, hogy ők másképp gondolkodnak, mint ahogy azt a programozás megköveteli.
 

Ezek alapján megkérdezném, hogy szerinted hogyan valaki igazán jó Frontend fejlesztő?

Attól, hogy rendelkezik naprakész tudással és ismeri a legkorszerűbb technológiákat. Ennek fényében pedig hajlandó és kész szinten tartani a tudását, képes minden nap tanulni ennek érdekében. Van a mondás, miszerint „Jó pap holtig tanul”. Ez a programozókra manapság határozottan igaz, mivel ez a tudományág rohamos iramban fejlődik, ami nem kis kihívást jelent a fejlesztők számára. Tehát, attól lesz valaki jó frontendes, ha képes venni a fejlődés által elénk tornyosuló akadályokat.

Aki a frontend világába szeretne lépni – legyen az Székelyföldről, Budapestről vagy bárhonnan – annak érdemes elfogadnia: a tanulás nem ér véget a tanfolyam után. A legjobb fejlesztők folyamatosan tanulnak, olvasnak, próbálnak, hibáznak és újrakezdenek.
 

Mi a véleményed az AI és a programozás kapcsolatáról?

Rossz embert kérdeztél meg erről, ugyanis én nem vagyok az AI barátja, úgyhogy nem fogok ódákat zengeni róla. A ChatGPT és más AI-eszközök óriási segítséget nyújtanak a hibakeresésben, kódgenerálásban, de fontos tudni, hogy nem helyettesítik a valódi megértést. Az AI csak akkor tud segíteni, ha tudod, mit kérdezz tőle. Ha nem érted az alapokat, nem fogod tudni kijavítani, ha hülyeséget ír. 

De más problémám is van az AI-val. Minél hatékonyabban használjuk, annál hamarabb válunk teljesen fölöslegessé. Ez a mesterséges intelligencia működéséből fakad, ugyanis az MI akkor tanul, ha kérdezzük. Azzal tanul, hogy feladatokat adunk neki, amiket megpróbál megoldani. A megoldásai révén, pedig egyre „okosabb” lesz. És minél okosabb lesz, annál hamarabb fogja átvenni a helyünket. Nem csak a programozókét, hanem mindannyiunkat. 
 

Ha nem programoznál, mivel foglalkoznál legszívesebben?

Ha nem programoznék, akkor valami kézzel foghatót csinálnék. Olyan mesterséget tanulnék, ami „örök”, amit 100 évvel ezelőtt is így csináltak, és 100 év múlva is ugyan így fogják csinálni. A programozásba a legfárasztóbb a folyamatos tanulás. Sosem lehet megpihenni. Ha csak 1-2 évig abba hagyja az ember, már nem fog tudni labdába rúgni a folyamatos fejlődés miatt. Bezzeg az asztalos szakmában, ahogy 100 évvel ezelőtt összerakott egy asztalos egy széket, azt ma is ugyanúgy kell csinálni. Itt csak a gépipar fejlődött, de a farkasfog az farkasfog, a nút az nút, és a csapozás, az pedig csapozás marad.

 

Tanfolyam logó

Ide kapcsolódik:
JavaScript programozó tanfolyam

 

 

Ezekre a kérdésekre kaptunk válaszokat Zsolttól az interjúnk során.

 

A JavaScript tanfolyam a Prooktatas.hu-n nem csak egy kurzus – hanem egy belépő a frontend fejlesztés világába, ahol a tanulók szakmai támogatást, valódi projekteket, és egy támogató közösséget kapnak, hogy megtanuljanak tájékozódni ebben a folytonosan változó technológiai világban. 

Szeretnél Te is frontend fejlesztővé válni? Nézd meg a legfrissebb JavaScript tanfolyamainkat itt, és csatlakozz a Prooktatas.hu közösségéhez!
 

HTML / CSS
19 Május
26 Június
NYÁR
Python
23 Június
28 Június
NYÁR
PHP
6 Május
18 Június
NYÁR
Full-stack
24 Április
19 Május
26 Június
C#
17 Május
1 Szept.
  Mit tanuljak?  

Tanfolyam-naptár