Interjú egy junior Full-Stack Webfejlesztővel: A Prooktatás Képzése segített elindulni a pályán
A történet példája annak, hogyan segíthet egy jól felépített képzés és kitartás ahhoz, hogy sikeres karriert építsünk a webfejlesztés területén. Interjú egy volt diákunkkal, akinek a Prooktatás segített elérni céljait, és ma már egy sikeres Full-stack fejlesztőként dolgozik a szakmájában.
.jpg)
Motiváció és kezdetek
Mi motivált téged arra, hogy belevágj a Full-stack webfejlesztés tanulásába?
Mindig is érdekelt a számítástechnika. Már gyerekkorom óta, egészen a gimnázium befejezéséig, foglalkoztam a számítógépekkel. Azonban hosszú évekig más területeken dolgoztam, egy teljesen eltérő munkakörben. Aztán rájöttem, hogy valami másra vágyom, szerettem volna egy olyan szakmát, ami kreatív, folyamatosan fejlődik, és kihívások elé állít. A programozás pedig a problémamegoldás örömével volt igazán vonzó számomra, hiszen olyan, mint egy jó logikai játék.
Volt előzetes tapasztalatod a programozás terén?
Alapvető számítástechnikai tudásom volt, de a programozás egy teljesen új világ volt számomra, így mondhatjuk, hogy nulláról kezdtem.
Miért pont a Prooktatás képzését választottad?
Egy alapos kutatás után választottam a Prooktatást. Összehasonlítottam a legismertebb iskolákat és ár-érték alapján próbáltam dönteni. Az értékelések is meggyőztek, mivel rengeteg bizalomgerjesztő véleményt találtam, ezért úgy döntöttem, hogy ezt az iskolát választom.
A tanulási folyamat
Hogyan élted meg a 10 hónapos intenzív tanulást? Mi volt a legnagyobb kihívás?
Eleinte szokatlan volt, hogy hosszú kihagyás után ismét tanulni kellett, de a lelkesedésem és a tanulási vágyam gyorsan túllendített ezen. Nagyon sok időt szántam a tanulásra és a gyakorlásra, és az erőfeszítésem tükröződött az eredményeimen. A legnagyobb kihívás talán az volt, hogy a legjobb tudásomat próbáltam kihozni a képzésből, hogy erős alapot építsek, ami segíthet majd az álláskeresés során.
Mi volt a kedvenc projekted a képzés alatt, és mit tanultál belőle?
A kedvenc projektem a Javascript/Typescript képzés során készített vizsgamunkám volt. Mivel előzőleg PHP-t és MySQL-t is tanultam, készítettem egy komplex marketing weboldalt, ami tartalmazott egy online időpontfoglaló rendszert is. Ez a projekt igazi kihívást jelentett, és itt tudtam alkalmazni mindazt, amit addig tanultam.
Milyen támogatást kaptál a képzés során?
Nagyon segítőkészek voltak az oktatók, biztosították az összes szükséges forrást, és ha bárkinek extra anyagra volt szüksége, azokat is rendelkezésre bocsátották. Ha kérdések merültek fel, a Slack-en gyorsan válaszoltak.
Álláskeresés
Milyen stratégiával kezdtél neki az álláskeresésnek?
Az álláskeresés során az volt a stratégiám, hogy nem válogatok: az elsődleges célom a tapasztalatszerzés volt, mindegy, hogy hol dolgozom. Fontos, hogy felkészült legyél, mivel sok helyen tesztelik a tudásodat. Emellett a kitartásra is szükség van, hiszen nem jönnek az állásajánlatok egyik napról a másikra.
Hogyan építetted fel az önéletrajzod és portfóliód?
A pályakezdőként való önéletrajzépítés nehéz feladat, mivel nem rendelkeztem előzetes munkahelyi tapasztalattal. Azért próbáltam kitűnni, hogy a tanultakat és saját projektjeimet bemutattam, és ezeket feltöltöttem a Github-ra. Az önéletrajzomat igyekeztem egyedi dizájnnal készíteni, hogy felhívjam rá a figyelmet.
Mennyi idő telt el a képzés befejezése és az állásajánlat megszerzése között?
Mindössze három hónap.
Hány állásra jelentkeztél összesen? Mennyire adtak a cégek visszajelzést?
Körülbelül harminc helyre jelentkeztem, és nagyjából 8-10 helyről kaptam visszajelzést – a mostani munkahelyem volt az első, ahová személyes interjúra is behívtak.
Nem a legjobb arány, de manapság ez sajnos gyakori. Viszont már az is eredmény, hogy egyáltalán válaszoltak, hiszen pályakezdőként nem mindig egyszerű bekerülni a körforgásba. Kitartás, mert előbb-utóbb mindenki megtalálja a helyét!
Milyen tapasztalataid voltak az állásinterjúk során?
Az állásinterjún fontos volt, hogy felkészült legyek, és rendelkezzek a szükséges gyakorlattal és elmélettel. Az interjú három körből állt: az első inkább személyiségvizsgálat volt, míg a második körben PHP és Javascript felvételi projekteket kellett megoldanom. Mivel jól felkészültem, sikerült kiemelkednem a tömegből, és a harmadik körben már csak az adatok egyeztetése és a szerződés aláírása következett.
Új munka és jövőkép
Mesélj a mostani munkádról!
Jelenleg egy kanadai cég új projektjének megvalósításán dolgozom, ahol egyedüli fejlesztőként dolgozom a front-end és back-end részeken egyaránt. HTML-t, SCSS-t és React-ot használok a front-end fejlesztésére, míg PHP-t a back-endhez. A projekt összetettsége és az, hogy teljesen egyedül kell fejlesztenem, nagyon kihívás elé állít, de élvezem.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
A következő lépés számomra a Node.js és Flutter tanulása lesz, hogy bővítsem a back-end tudásomat és új technológiákban is jártas legyek. A célom, hogy egy piacképes tudást halmozzak fel Full Stack fejlesztőként, és olyan rendszereket tudjak tervezni és fejleszteni, ahol a különböző komponensek jól együttműködnek.
Üzenet másoknak
Mit tanácsolnál azoknak, akik most fontolgatják, hogy belevágnak a webfejlesztés tanulásába?
Azt javaslom nekik, hogy ne habozzanak, kezdjék el minél hamarabb. Én is azt bánom, hogy nem így tettem.
Mi volt a legfontosabb tanulság a tanulási és álláskeresési folyamat során?
A legfontosabb tanulság számomra, hogy nem szabad megspórolni a tanulást és a gyakorlást. Az AI segíthet, de csak akkor, ha már van erős alap tudásunk, mert különben később nehezen tudunk majd elhelyezkedni.
Ákos sikereihez szívből gratuálunk! LinkedIn profilját a linkre kattintva érhetitek el.