Miért jó az SCSS?
A korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetünk HTML/CSS alapképzésünkön az SCSS vagy SASS technológiára. Sőt, már 2023 szeptemberétől ennek megfelelően oktatunk.
Szeptembertől már nagyobb hangsúlyt fektetünk az SCSS-re a front-end alapképzésünkön. Az SCSS ugyanis egyre népszerűbb a fejlesztők körében, a modern webfejlesztésben egyre gyakrabban használtak ezek a technológiák.
Mi az az SCSS?
Az SCSS valójában a CSS továbbfejlesztése, segítségével olyan dolgokat tudunk megvalósítani, amit a sima CSS-ben nem, vagy csak igen körülményesen. Általában az az elképzelés az SCSS mögött, hogy legyen kevesebb "beégetett" adat, tehát minden olyan adat, ami konkrétan be van írva a CSS fileba. Például egy színre változóként hivatkozunk, majd amikor megváltoztatjuk ennek a változónak az értékét, akkor az egész weblapon lecserélődik a szín.
Mivel tud többet az SCSS?
Néhány példa, amiben az SCSS felülmúlja a CSS-t:
1. Újrafelhasználható CSS kódsorozatokat hozhatunk létre, tehát CSS beállításoknak adhatunk egy "nevet", amit utána újra és újra felhasználhatunk.
2. Külső változókat is tudunk vele kezelni, és a változók alapján tudjuk meghatározni, hogy az adott CSS modifikáció megtörténjen-e vagy sem.
3. A kódunk külső fileokból származó CSS információkat is le tud futtatni, vagy esetleg örökléssel átadni.
4. Komplexebb számításokat is eltudunk végezni SCSS-sel, egész képleteket írhatunk például a paddingok, margin-ok és pozíciók kiszámítására
5. Automatikus kód tömörítés a prepocesszor által, ld. lent.
És ez csak pár hasznos feature a sokból, érdemes megtanulni, ráadásul nem is túl nagy idő befektetés: ahhoz képest, hogy mennyi idő megtanulni a CSS-t, ez után még kb 10% időt kell fordítanod az SCSS megismerésére.
Az SCSS használata "mellékhatásként" rövidebbé és jobban átláthatóvá teszi a CSS fileunkat, ami nem egy hátrány, ha több webfejlesztő is dolgozik egy projekten. Sajnos a böngésző nem tudja közvetlenül értelmezni az .scss kiterjesztésű fájlokat, ezért előtte egy segédprogrammal át kell alakíttatni .css kiterjesztésű fájlra. Extra előnye ennek a segédprogramnak (prepocesszornak), hogy automatikusan tömöríti is a generált CSS filet.