HTML programozás – Létezik vagy sem?
HTML programozás: gyakran hallott kifejezés, legalábbis laikus körökben. A programozók viszont inkább a fejüket fogják, ha meghallják. Tisztázzuk a helyzetet.

HTML programozás: gyakran hallott kifejezés, legalábbis laikus körökben. A programozók viszont inkább a fejüket fogják, ha meghallják. Tisztázzuk a helyzetet.
Helyes-e a HTML nyelvre programozási nyelvként hivatkozni?
A HTML definíciója szerint A HTML nem más, mint úgynevezett Hypertext Markup Language, azaz Hiperszöveges Jelölőnyelv. Természetesen az elnevezésből még nem feltétlenül állapítható meg a kérdés, hiszen például a PHP rövidítés is tartalmazza a Hypertext Preprocessor szóösszetétellelt. Mégis, a PHP esetén egyértelműen programozási nyelvről van szó. Akkor honnan tudhatjuk, hogy egyes nyelvek programozási nyelvnek számítanak-e?
A HTML egy igen jól kitalált nyelv, amelyben úgynevezett címkék segítségével jelölhetjük meg, csomagolhatjuk be a weboldalon található tartalmakat és ezáltal mondhatjuk meg a böngészőnek, hogy az egyes részek milyen szerepet töltenek be. Például, ha egy
címkét használunk, az oldalunkon egy paragrafust hozunk létre, tehát arra utasítjuk a böngészőt, hogy a paragrafusokra jellemző módon jelenjen meg a bekezdésünk. Ha pedig a
lezárócímkét használjuk, máris parancsba adtuk a böngészőnek, hogy a bekezdésünk véget ért. Ha e logika mentén haladunk tehát, azt is mondhatjuk, hogy utasításokat adunk a számítógépnek, tehát egyfajta programozást valósítunk meg, azonban a HTML nem alkalmas logika, funkciók, ciklusok létrehozására. Nem tudunk általa adatokat módosítani stb. Egyszerű példát hozva, a HTML-el nem számolhatjuk ki például, hogy 5+5 értéke mennyi, és itt kezdődne csak az igazi programozás!Ebből kifolyólag lehet beszélni HTML kódolásról, de a HTML kódolás még nem tesz minket programozóvá. Ugyanakkor ez egy jó kezdete a webfejlesztés elsajátításának, hiszen úgynevezett statikus weboldalakat már létrehozhatunk a segítségével, és utána továbbléphetünk az igazi programozás felé.