Mitől lesz jó egy szoftvertesztelő képzés?
Egy megbízható, komolyan vehető szoftvertesztelő képzés titka a tananyagban található gyakorlat és elmélet arányának megoszlása. A végső cél mindenképpen olyan szakemberek képzése, akik a végzést követően rövid időn belül munkát találnak. De mikre van ehhez szükség? Az alábbi cikkből kiderül!
Gyakorlati tapasztalat mindenek felett
A szoftvertesztelés, mint munka, a gyakorlati tudáson alapszik. Éppen ezért a képzésnek bővelkednie kell valós projektekben, szimulációkban és esettanulmányokban. A résztvevők így kipróbálhatják a különböző tesztelési eszközöket és módszereket, például a JIRA, Zephyr vagy Selenium, amik az iparágban elvárt alapok, s amik által mind a technikai tudásuk, mind a problémamegoldó képességük fejlõdik.
Naprakész tananyag
Az IT világa villámgyorsan változik. Egy jó képzés folyamatosan frissíti a tananyagát, hogy lépést tartson a legújabb trendekkel. Az automatizált tesztelés, a mesterséges intelligencia alkalmazása a tesztelésben, valamint a DevOps pont ezért olyan területek, amelyekkel a hallgatóknak meg kell ismerkedniük.
Tapasztalt oktatók
Az oktatók szerepe kulcsfontosságú. Olyan szakemberekre van szükség, akik az elméleti tudáson kívül munkaerőpiaci tapasztalattal is rendelkeznek. Ők azok, akik valós példákkal és történetekkel tudják színesíteni az órákat, és hitelesen tudják átadni a szakma fortélyait. Nem csak elmondják, hogy ideális esetben hogyan kellene működnie valaminek, hanem konkrét problémák megoldására tanítják a hallgatókat: például mit tegyenek, ha egy szoftverfrissítés hibásan működik, vagy ha a határidő szorít, de a tesztelést még végig kell csinálni. Emellett a már meglévő kapcsolati hálója is jól jöhet: nem egyszer fordult már elő, hogy egy tesztelő, akinek épp akkor már nem volt szabad kapacitása, egy korábbi diákját ajánlotta be egy projectre.
Soft skillek fejlesztése
A technikai tudás mellett a soft skillek is elengedhetetlenek, még ha elcsépeltnek vagy sokadrangúnak is tűnnek. A hatékony kommunikáció, a csapatmunkára való készség, az analitikus gondolkodás és a precizitás mind olyan képességek, amelyek növelik a szoftvertesztelők értékét a munkaerőpiacon. Egy jó képzés nem ezeket helyezi a középpontba, de ezek is teret kapnak a képzés során.
Mit nyújt a Prooktatás képzése?
A Prooktatás szoftvertesztelő képzése és tanítási módszerei a fenti elveket követik. A 13 hetes tanfolyam során a résztvevők megismerkednek a tesztelés alapjaival, különböző tesztelő szoftverekkel (mint például JIRA, Zephyr, Confluence, Azure DevOps), valamint a hibakezelés és teszttervezés folyamataival. A képzés gyakorlatorientált, és az órák visszanézhetők, ami rugalmasságot biztosít a tanulóknak.
További előny, hogy a képzés után egy második modul keretében lehetőség van felkészülni az ISTQB vizsgára, amely nemzetközileg elismert minősítést biztosít a szoftvertesztelők számára.
A szoftvertesztelő szakma jövője
Mindaddig, míg szoftvereket fejlesztenek le és dobnak piacra, szükség lesz manuális tesztelőkre. Nélkülük elképzelhetetlen a gyártás folyamata. Természetesen ahhoz, hogy hosszú távon is ezt a munkát végezze valaki, nyitottnak kell lenni az élethosszig való tanulásra, ugyanis az új technológiák és módszerek elkerülhetetlenül meg fognak jelenni a szakmában. Erre azonban nem szabad teherként tekinteni, hiszen minél inkább lépést tartasz az újdonságokkal, annál értékesebb leszel a munkáltatók szemében, és magasabb bérigénnyel futhatsz neki egy állásinterjúnak vagy bértárgyalásnak.
Munkaerőpiaci kereslet
Egy friss kutatás szerint a szoftvertesztelők iránti kereslet az előrejelzések alapján évente legalább 10%-kal növekszik, ami biztonságos karrierlehetőségeket kínál a pályán elhelyezkedőknek. Szó sincs arról, hogy a szakma túl lenne telítődve, sőt! Aligha van olyan állásportál, különösen IT-val foglalkozó, ahol ne találni manuális tesztelőket toborzó álláshirdetést.