Mit tanuljak?
full-stack | front-end | back-end | html-css | Wordpress | webdesign | tesztelés | PHP | Laravel | Javascript | Angular | React | Vue.js | Python | Django | Data Science
Először is azt kellene magadban tisztázni, hogy mi a célod a tanulással. Karrierváltás? Jobb kereseti lehetőség? Szeretnél otthonról dolgozni?
A másik fontos kérdés, hogy jelenleg milyen szinten állsz informatikából? Már tudsz programozni valamilyen szinten, vagy csak felhasználói szintű ismeretekkel rendelkezel, esetleg abban sem vagy magabiztos? Angolul mennyire tudsz?
Programozó képzések esetén bizony szükség van alap számítástechnikai tudásra (letöltés, feltöltés, szerkesztés, telepítés, böngészés, keresés, file műveletek), a logikára, a szövegértésre, matematikai ismeretekre és angoltudásra is.
Fokozatosan haladnál? Akkor webfejlesztés!
A programozáshoz nélkülözhetetlen programozó logikát és objektumorientált (OOP) szemléletet legkönnyebben a webfejlesztő tanfolyamainkon keresztül lehet elsajátítani. Könnyebb, mint a szoftverfejlesztés, mert nem egy nyelven keresztül kell elsajátítanod egy program összes részét. Fel van darabolva a tudnivaló emészthető darabokra és a tanulók fejlődésével párhuzamosan növekszik a tananyag nehézsége is. A képzés elején hatalmas előny, hogy egyből látod, amit kódolsz, és annak az eredményét.
A webfejlesztő képzéseink 9-10 hónapig tartanak, ennyi idő mindenképpen szükséges ahhoz, hogy a nulláról olyan tudást építs fel, aminek birtokában junior webfejlesztő állásokra pályázhatsz cégeknél. Az egyes modulok közt akár szünetet is tarthatsz, ha több időre van szükséged az új ismeretek megemésztéséhez.
A FULL-STACK webfejlesztő képzés során nem csak a legfontosabb front-end és back-end technológiákat sajátítod el, de azt is fogod érezni a végére, milyen irányba szeretnél továbbfejlődni.
Full-stack webfejlesztő képzésünk fokozatosan nehezedik, alapvető felhasználói ismeretekkel és logikus gondolkodással már el lehet végezni, tehát előzetes programozási ismeretek nem szükségesek hozzá. A webfejlesztés során te, mint fejlesztő, csak a böngészővel kommunikálsz, nem a számítógéppel – a közvetítő szerepet a böngésző tölti be.
A full-stack webfejlesztő tanfolyamon az első 3 hónapban két leíró nyelvet sajátítasz el: a HTML-t, ami segítségével leírhatod egy weboldal tartalmát, valamint a CSS-t, ami azt manipulálja, hogy ez a tartalom hogyan is nézzen ki. Mire a második modulhoz érsz, már megszoktad a kódolást, a gépelést, az IDE használatát. Ebben a modulban a PHP programnyelvet és a MySQL adatbázis kezelését sajátíthatod el, ami megnyitja az utat az objektum orientált programozáshoz. Ennek ismeretében jóval könnyebben tanulható a Javascript nyelv, aminek a jelentősége hatalmasat nőtt az elmúlt években a webfejlesztés területén.
Kinek ajánljuk: a full-stack képzés remek választás annak, aki a webfejlesztés területén szeretne dolgozni, illetve akinak még nincs elképzelése, milyen irányba specializálódjon a későbbiekben.
Wordpress
A Wordpress egy igen közkedvelt tartalomkezelő, különösen hírportálok és blogok számára, de egy vállalkozás webshopjának üzemeltetésére is alkalmas. Nagy előnye, hogy használatához csak felhasználói szintű számítógépes ismeretek szükségesek, még csak kódolni sem kell tudni hozzá, ezen kívül gyorsan tanulható és könnyű kezelni. Aki azonban tud bánni a HTML-el és a CSS-el, az igazán egyedi kinézetet alkothat az oldalának. A Wordpress tanfolyamon való részvétellel hét alkalom után sitebuilder leszel, azaz képes leszel egy saját weboldal felépítésére és kezelésére. Akár a saját vállalkozásodat szeretnéd ismertebbé tenni, akár egy privát utazósblogot szeretnél írni, a Wordpresszel nem fogsz melléfogni.
Kinek ajánljuk: aki nem szakmát tervez váltani, hanem hosszú évek tanulása nélkül szeretne a vállakozásához vagy a hobbijához weboldalt létrehozni.
HTML / CSS tanfolyam
Ez még nem igazi programozás, de megalapozza azt. A HTML+CSS webfejlesztő tanfolyamunkon megtanulsz tartalmat kódolni és azt design szempontból manipulálni. Megtudod, mi az a DOM, hogy jeleníti meg a kódokat a böngésző. Megismered az IDE-t, és a webfejlesztés fejlesztői környezetét. Belejössz a kétmonitoros munkavégzésbe. A HTML / CSS rendkívül elterjedt és megkerülhetetlen, már-már alapműveltséggé kezd válni. Nem csak programozók használják, hanem például content managerek, webdesignerek, vagy egyszerűbb (nem interaktív) weboldalakat létrehozó freelancerek.
Kinek ajánljuk? Szinte mindenkinek. Aki csak saját magának szeretne egy egyszerű, de igényes weblapot, annak azért, aki viszont webfejlesztő szeretne lenni, annak azért, mert ez az első lépés.
Figma UI/UX webdesign tanfolyam
Ez a tanfolyam arra a gyakorlati munkára készít fel, hogy képes legyél web/design tervet rajzolni a Figma (online) program segítségével egy szoftver vagy egy weboldal elkészítéséhez. Továbbá a Figma designer képes arra, hogy megjelenítse az interface funkcióit is (például egy gombra kattintva egy bizonyos helyre jutok). Ezek a design tervek a Figma segítségével kód formájában elérhetővé válnak a programozók számára, megkímélve őket a felesleges designkódolástól.
Kinek ajánlott? Ideális UI/UX webdesigner nem létezik, de tény, hogy bizonyos vizuális képességek, mint térlátás, színérzékelés, belső látás, vizuális fantázia, egyes emberekben jobban megvannak, mint másokban. Ezek a képességek előnyt jelentenek minden designer és vizuális alkotó számára. Ugyanakkor a Prooktatás webdesigner tanfolyama olyan objektív design ismereteket és működő design témákat tanít meg, amik szakmai kiindulópontot biztosítanak mindenkinek. Így ez a UI/UX designer képzés annak a C# back-end programozónak is hasznos lehet, aki beleunt abba, hogy állandóan a designer munkájára vár, és elhatározta, hogy megcsinálja inkább ő maga a designt is.
Tesztelő képzés
Ez egy A-tól Z-ig manuális tesztelő tanfolyam, azaz mind asztali szoftverre, mobil appra és weboldalra megtanítjuk és gyakorlati példákkal szemléltetjük a tesztelő munkáját, mindezt pedig több, a tesztelők által használt szoftver környezetben is végigvesszük.
A programozást logikus gondolkodású, matematikában erős emberek tudják jól csinálni, azonban a teszteléshez ezek kevésbé szükséges skillek. Ha rendszerető és precíz vagy, vagy ha van pozitív tapasztalatod nagyobb ügyviteli rendszerek adminisztrációjában, akkor a tesztelő szakma lehet számodra a megfelelő választás.
Szintén a tesztelő képzés mellett szóló érv, hogy nagyon hamar, 4-5 hónap után piacképes, új szakmát kap a kezébe, aki elvégzi a manuális tesztelő tanfolyamot.
PHP és MySQL
Mi legyen az első programnyelv, amit megtanulok? Szerintünk a PHP. Ha nem a PHP, akkor a Python, esetleg a JavaScript.
Érvek a PHP mellett: logikus programnyelv és világos a felhasználási területe: webes back-end. Ő ezt tudja, weboldalak kiszolgálására használjuk. Nem kell benne botmixerre is tudni kódolni, meg garázskapura.
Mindössze 3 hónap hosszú a tanfolyam, nem kell hozzá tökéletesen ismerni a HTML+CSS-t, csak amolyan back-endesen. Könnyű vele elsajátítani a programozói logikát és az OOP szemléletet. Ennek a két gondolkodásmódnak az elsajátítása a legfontosabb egy újdonsült programozó számára (illetve az SQL adatbázisfejlesztés, mivel az SQL adatbázis minden programnyelvhez tud kapcsolódni). Amint ez a tudás megvan és gyakorolsz is rendesen, valamint karbantartod a Gitlab profilodon a kódjaidat, akár olyan céghez is felvehetnek, ahol nem is PHP-ben történik a fejlesztés!
Kinek ajánljuk? Mindenkinek, aki webfejlesztéssel (is) szeretne foglalkozni, és már ismeri a HTML-t. Ezen kívül melegen ajánljuk kezdőknek, mint első programnyelv!
Laravel
Megtetszett a PHP? Ha PHP alapon szeretnél gyorsabban fejleszteni, és back-endes webfejlesztő lennél, akkor a PHP és MySQL tanfolyam után abszolút érdemes elvégezned a Laravel képzést is. A Laravel rengeteg beépített funkcióval rendelkezik, mint például és első sorban a biztonság, a felhasználói autentikáció vagy a fizetési lehetőségek bekötése. Jó skálázhatósága miatt a Laravel a webshopok királya, a legtöbb nagyforgalmú webshop Laravellel készül.
Összességében tehát annak ajánljuk a Laravelt, back-end webfejlesztő lenne, webshopot vagy egyéb komplex rendszereket fejlesztene, és már tud programozni PHP-ben.
Javascript
A JavaScript a webfejlesztésen belül a nagyobb kihívást jelentő programnyelv. Ő nem annyira logikus és egyértelmű, mint a PHP, ráadásul számtalan különböző dologra használjuk. Gyakorlatilag Javascriptben bármilyen programot megírhatunk, ami a felhasználó böngészőjében kerül lefuttatásra.
A Javascript alapos ismerete elengedhetetlen, mivel ő maga a webes dinamizmus: bármi változik egy megnyitott weboldalon, anélkül, hogy frissítenénk az oldalt, az JavaScript.
A Javascript megtanulásának előfeltétele a HTML és CSS ismerete.
A JavaScript és Typescript tudása alapozza meg mindegyik népszerű UI Library elsajátítását és így azt is, hogy Front-end Webfejlesztő legyél. Azonban a Javascript alapos megismerését mindenkinek ajánljuk, aki a webfejlesztés területén szeretne elhelyezkedni, nem csak a leendő front-end fejlesztőknak.
Front-end webfejlesztő képzés
A front-end webfejlesztő képzés is az alapoktól, a HTML és CSS technológiák elsajátításától indul, tehát teljesen kezdőként is elfogod tudni végezni. A CSS és CSS alapos megismerése után a webes dinamizmusért felelős Javascriptet és Typescriptet tanuljuk meg ezen a képzésen, majd sikeres vizsgát követően készen állsz arra, hogy valamelyik valamelyik UI library irányba tudjon elmozdulni a karriered. Ezek az Angular, a React, és a Vue.js, így a harmadik modul választható! Ezeken keresztül nagyvállalati projektekben tudsz részt venni és web applikációkat tudsz velük készíteni. Mind a három UI Library (JavaScript alapú keretrendszernek is hívjuk őket) igazán keresett skill a munkaerő piacon, tehát ez lesz az a modul, ami miatt be fognak hívni egy front-end webfejlesztő pozíció állásinterjújára.
Extra: bármelyik Javascript keretrendszerben is írsz web-applikációt, azt át fogod tudni alakítani mobil applikációvá, ha elvégzed kiegészítő Ionic tanfolyamunkat. Keresztplatformos rendszerként Androidon és iOS-en is futó mobil appot tudsz így készíteni.
Kinek ajánljuk: annak aki tudja magáról, hogy a weboldalak és web appok szemmel látható része, a megjelenés érdekli, és nem az, ami mögötte fut. Aki tudja magáról, hogy szívesen egyeztet az ügyféllel például a design kisebb-nagyobb kérdéseiben. Viszont művészi, illetve “szépérzék” nem szükséges ehhez a szakmához, mivel a front-end fejlesztők általában más a designer által megálmodott kinézetet programozzák le. A front-end fejlesztő tehát elsősorban programozó, csak kisebb részben kreatív munkatárs.
Backend webfejlesztő képzés
Kinek ajánljuk: A front-end fejlesztéssel szemben a három modulos backend fejlesztő képzést azoknak ajánljuk, akiket nem érdekel a megjelenés, csak hogy a háttérben hibátlanul, biztonságosan és gyorsan működjön a program. A backend fejlesztő szereti a logikát, és szívesen dolgozik adatbázisokkal is. Az ügyféllel jóval kevesebbet kell kommunikálni, mint a front-end fejlesztőnek, tehát introvertáltaknak is tökéletes választás ????
A képzés moduljai: Legelőször a PHP programnyelvvel ismerkedünk meg, ami rávezet minket az objektum orientált programozásra. Adatbáziskezelésre SQL-t használunk, tehát ez a tanfolyam egyben SQL tanfolyam is. Utána térünk rá a világ egyik legelterjedtebb és legkeresettebb programnyelvére, a Pythonra, ami a újabban backend fejlesztés gerincét képezi. A harmadik modulban kétfelé lehet szakosodni attól függően, hogy melyik programnyelv fogott meg jobban. Ha a Python, akkor a Djangóval ismerkedsz meg, ami egy Pythonra épülő keretrendszer, ha pedig a PHP-ben voltál jobb, akkor a tanulást a Laravellel folytathatod, ami pedig a PHP legnépszerűbb keretrendszere, és képes felgyorsítani a back-end programozás nehézkesebb fázisait.
React, Angular és Vue.js
A React UI Library-ként kategorizálható, míg az Angular és a Vue.js inkább JavaScript keretrendszerek. Segítségükkel már megírt modulokat és komponenseket, azaz Library-kat használhatunk fel, ez által a webfejlesztés front-end oldala sokkal gyorsabb lesz, legalábbis ami fejlesztési idő hosszát illeti. Ráadásul ezek a rendszerek standardizált megoldásokat használnak különböző problémákra, aminek köszönhetően több programozó sokkal hatékonyabban tud dolgozni egy közös projekten, a fejlesztők sokkal gyorsabban átlátják egymás munkáját.
Nem eldöntött kérdés, hogy melyik a legjobb JS keretrendszer, bár jelenleg a React a legnépszerűbb. Az Angular különösen kedvelt nagyvállalatok, főleg bankok körében, amikor webes alkalmazásokat készítenek. A React kicsi, közepes és nagy projektek esetében egyaránt népszerű és a legelterjedtebb is, míg hívei szerint a Vue.js a legalkalmasabb arra, hogy egy egyszerű, kisebb webalkalmazást gyorsan megvalósítsunk.
Kinek ajánlott? A háromból az egyik UI Library elsajátítása mindenkinek ajánlott, aki a webfejlesztés területén szeretne dolgozni, és már tud Javascriptben programozni. A UI Library-k megtanulása Javascript ismerete nélkül szakmailag nem ajánlott!
Szofverfejlesztés, a minimum közepes kihívás:
PYTHON SZOFTVERFEJLESZTŐ KÉPZÉS
A világ jelenleg legnépszerűbb programnyelvéről, a Pythonról már volt szó. Amerikában a népszerűsége minden valaha létezett programnyelv keresettségén túlmutat. Könnyű ugyan a szintaktikája, de attól ez még egy szoftverfejlesztő nyelv, tehát kihívást jelent az alapokon túlmenő elsajátítása. A Pythont számos területen használjuk a tudományos mérési eredmények rögzítésétől az MI programozásig.
Ezért is van, hogy biológusoknak, fizikusoknak és kutatóknak állandó 5%-os kedvezményt biztosítunk* tanfolyamaink árából.
*Más kedvezménnyel nem összevonható.
Kinek ajánljuk? Annak, aki első sorban általános szoftverfejlesztőként, és csak másodsorban webfejlesztőként szeretne dolgozni. Annak, aki egy relatíve könnyű beugrót keres a programozás világába. És annak is, akinek egy konkrét elképzelése van egy szoftverről, amit szeretne maga megírni..
A Python alapokat és az SQL adatbázist 4 hónap alatt tanítjuk. Utána 1 hónap front-end és GUI (graphical user interface) tanulás következik annak érdekében, hogy az asztali alkalmazásokhoz interface-t, felhasználóbarát felületet készíthess.
Ezután következhet a Django, ami a webes back-end, az API írás és picit a térinformatika nyelve is a Pythonon belül. Ezen felül abban is segítséget nyújt, hogy különböző programozási feladatokat jóval gyorsabban oldj meg, mintha csak Pythont használtál volna.
Végül pedig a szoftverek és szoftver rendszerek működtetésének alapjaival fogsz megismerkedni a 8 alkalmas Python DevOPS alapok modul sikeres elvégzésével.
A másik tanulási irány a GUI után a machine learning és a data science. A két elnevezés és terület önmagáért beszél, és mindkettő a MI programozás irányába tett megfontolt lépés lehet. A Python Data modult neked ajánljuk, ha már magabiztosan programozol Pythonban, és a munkád vagy kutatásod miatt nagy mennyiségű adattal dolgozol, vagy ilyen irányba szeretnél továbbmenni.
PYTHON DATA SCIENCE KÉPZÉS
Napjainkban az informatika egyik legdinamikusabban fejlődő ága a gépi tanulás. A Data Science Képzésen belül gépi tanulással is foglalkozunk, és ha az AI programozás irányába szeretnél továbbmenni, meg is találtad a tökéletes helyet ennek megalapozására.
Legelőször a Python programnyelvvel fogsz megismerkedni, ami már önmagában is igen keresett, köszönhetően viszonylag egyszerű szintaktikájának és gyors tanulhatóságának a Javához vagy a C++-hoz képest. Objektum Orientált Programozással (OOP) oktatunk, ami kulcsfontosságú a modern szoftverfejlesztéshez. Az ezután következő SQL modulban az adatbáziskezelés mikéntjébe vezetünk be, és elsajátítod adatmodellek létrehozását.
A harmadik modulban PyQt keretrendszerrel és a PySide6 Library-val felhasználóbarát felületet hozol létre a gépeden futó programnak – ez a Graphic User Interface (GUI).
Végül az adatfeldolgozás és gépi tanulás modul következik, ami különösen hasznos nagy és összetett adathalmazokkal dolgozó mérnökök, biológusok vagy adatelemzők számára a munkájuk megkönnyítése érdekében. A nyolchetes tanfolyam során adatfeldolozást- és vizualizációt fogsz tanulni gyakorlati példákon keresztül különböző felhasználási területekről. Ha tehát kutató vagy, nagy méretű adatbázisokkal dolgozol, esetleg szeretnél a későbbiekben akár adatelemezéssel, akár mesterséges intelligenciával foglalkozni, a Data Science képzéssel jársz a legjobban.
Kinek ajánljuk? Akit érdekel a Big Data és a gépi tanulás világa. Aki később mesterséges intelligencia fejlesztőként szeretne továbbfejlődni, és ezt szeretné megalapozni. A Data Science képzés azoknak lesz érdekes, akik nem ijednek meg egy nagy excel táblától, és akik jó szívvel gondolnak a statisztikára.
Végül pedig azoknak is ajánljuk, akiknek professzionális munkájuk részeként nagyon sok, és különböző formátumú adattal, adatbázisokkal kell dolgozniuk.
Szoftverfejlesztés és mobil app fejlesztés - Közepes kihívás
C# ÉS .NET SZOFTVERFEJLESZTŐ KÉPZÉS
C# az nem egyenlő a C++-szal. Bár a C# valóban C (Windows) eredetű nyelv, egyszerre mégis jóval több annál, a Microsoft pedig a .net keretrendszerrel óriási támogatást nyújt a fejlesztőknak - de persze meg kell tanulni kihasználni ennek a lehetőségeit. Különösen büszkék vagyunk C# tanulóinkra és tanárainkra, hisz komoly kihívást jelent egy erősen típusos programnyelv elsajátítása, még többet kell tanulni a PHP, JavaScript és Python nyelvekhez képest. Szinte minden eszközre lehet írni C# nyelven programot, és az életben is jóval több hardvert befolyásoló programot írnak C# nyelven, mint Pythonban.
A C# egyik fontos felhasználási területe a játékfejlesztés, ezért már az alapképzésben is benne van, egy Donkey Kong játék közös lefejlesztése. Minden nemű, formájú és célú applikáció fejlesztés eszköze. Nagyon stabil, és hatalmas felhasználóbázisú szoftverek írására használjuk.
Mobil app fejlesztés
A vállalati rendszerek, a különböző programozható eszközök (IoT) és a játékfejlesztés mellett a C# a mobil applikáció fejlesztés egyik vezető programanyelve is, ezért első sorban ezzel fogunk foglalkozni a képzét lezáró harmadik, PRO modulon.
Bár sok mobil applikáció készül Kotlin-nal vagy Swift-ben, ezek a programok specifikusan Android vagy iOS környezetben fognak kizárólag működni. A C# alapú Maui és Xamarin azonban keresztplatformos megoldás, ami azt jelenti, hogy az elkészült és a számítógépünkön már futó alkalmazást utána mind Androidra, mind iOS eszközre “kibuildelhetjük”. Éppen ez teszi a C# alapú mobil applikáció fejlesztést olyan népszerűvé.
A PRO modulon ezen felül a web applikációk készítésére használható eszközöket is megismerjük.
Kinek ajánljuk? Aki magabiztos abban, hogy elfogja tudni sajátítani a programozást, vagy már ismer is egy programnyelvet. Aki tudja, hogy a szoftver- vagy játékfejlesztésben szeretne elhelyezkedni, vagy aki kifejezetten mobil applikációt akar fejleszteni.
Szoftverfejlesztés tanulás - Nagy kihívás
Első programnyelvnek kevésbé ajánljuk a Java programozást. Kínszenvedés a szintaktikája, főleg a Pythonhoz képest. Elsőre lehet, hogy csak megutáltatnád magaddal a programozást.
Típusos nyelv, nem csupán megérteni és magolni kell, de a gyakorlása a szintaktika miatt hosszadalmasabb is, mint több más programnyelvnél. Felhasználási területe a mindent kiszolgáló back-end, applikáció programozás, és nagy forgalmat elbíró rendszerek. A Java után érdemes elsajátítani a Kotlint, amiben kicsit könnyebben tudsz kódolni, és különösen hasznos Androidos mobil appok készítésére.
Szoftverfejlesztés tanulás- Horror
C++ és 3D renderelés, amiről szó van. Nem tanítunk ilyesmit. Szerintünk az tanuljon C++, aki minimum egy C-alapú nyelvet ismer, seniorként mozog fejlesztői projektekben és úgy érzi, hogy túl van már mindenen is.
Első programnyelvnek azok számára ajánljuk, akik logaritmust számolnak fejben számológép nélkül, vagy esetleg maguktól is képesek lennének kitalálni egy C++-hoz hasonló programnyelvet, mondjuk a nádasban ülve.
Üzenet annak, aki a felsőoktatásban azt gondolja, hogy C++-t az elejétől fogva kell tanítani: mind szakmaiságára, mind jóindulatára terhelő vallomást tett. Nem azt mondjuk, hogy mindenkit, akik egyes főiskolákon, egyetemeken összeállítják ezeket a fantasztikus tananyagokat, meg kéne vesszőzni a kiskörúton, de azért eggyel-kettővel példát statuálhatnánk.
Nem az a célunk, hogy elriasszunk a C++-tól, hanem hogy előbb stabil alapokat szerezz, mielőtt belevágsz a programozás egyik legnagyobb kihívásába.
Hozzá kell tenni, hogy aki most kíván juniorként elhelyezkedni webfejlesztőként vagy szoftverfejlesztőként, nincs könnyű dolga, mert tapasztalt juniorokból sok estben túlkínálat van. Viszont a jól felkészült back-endest, a specialista front-endest, vagy a jó API írót, esetleg a C#-os app programozót még mindig lasszóval fogják.
Szerencsére az IT szakmában nem számít a papír, vagy a púder, vagy a kapcsolatok. Itt tanulni és tudni kell.
Sajnos az IT szakmában nem számít a papír, vagy a púder, vagy a kapcsolatok. Itt tanulni és tudni kell.